close
تبلیغات در اینترنت
آسیب های بدمینتون _ پیشگیری و درمان
loading...

گروه آموزشی درس تربیت بدنی دوره دوم متوسطه استان مرکزی

  آسیب مچ دست (اسپرین مچ دست) در بدمینتون اسپرین مچ یک آسیب معمول است که معمولاً بعد از یک کشش غیر طبیعی دست اتفاق می افتد.حادثه ها یا ضربت های دیگری می تواند سبب اسپرین مچ شود.اسپرین مچ در شدت هم می تواند مختلف باشد.(درجه یک) اسپرین ملایم مچ ممکن است کشیدگی لیگامنت را درگیر کند. (درجه دو) آسیب های متوسط، قسمتی از لیگامنت پاره می شود و (درجه سه) آسیب های شدید، پارگی کامل یک یا چند لیگامنت می باشد.آسیب های درجه سه همچینن ممکن است شکستگی ناشی از کشش جایی که یک تکه از استخوان از لیگامنت جدا شود…

مبین حسنی بازدید : 84 دوشنبه 03 اسفند 1394 زمان : 11:53 نظرات ()

 

آسیب مچ دست (اسپرین مچ دست) در بدمینتون

اسپرین مچ یک آسیب معمول است که معمولاً بعد از یک کشش غیر طبیعی دست اتفاق می افتد.حادثه ها یا ضربت های دیگری می تواند سبب اسپرین مچ شود.اسپرین مچ در شدت هم می تواند مختلف باشد.(درجه یک) اسپرین ملایم مچ ممکن است کشیدگی لیگامنت را درگیر کند. (درجه دو) آسیب های متوسط، قسمتی از لیگامنت پاره می شود و (درجه سه) آسیب های شدید، پارگی کامل یک یا چند لیگامنت می باشد.آسیب های درجه سه همچینن ممکن است شکستگی ناشی از کشش جایی که یک تکه از استخوان از لیگامنت جدا شود را درگیر کند.

علائم اسپرین مچ بستگی به وسعت آسیب و محل اسپرین فرق می کند.درد ناگهانی در مچ در زمان آسیب احساس می شود و در درجه شدید آسیب، احساس پارگی یا صدای ناگهانی ممکن است احساس شود. درد در هنگام حرکت مچ و نقطه حساسی در محل آسیب لیگامنت ممکن است احساس شود.تورم متوسطی می تواند دیده شود و کبودی ممکن است در آسیب های شدید تر توسعه یابد.

اگر دچار آسیب مچ دست هستید چه کاری باید انجام دهید؟

بسیاری از از مچ های اسپرین میتواند اولاً در خانه با استفاده از اساس RICE معالجه شود:

از محافظ یا آتل مچ برای محافظت از مچ استفاده کنید و حرکات را برای درمان کاهش دهید.از مچ استفاده بیش از حد نکنید.چرا که موجب آسیب های اضافی خواهد شد.همچنین دستورات RICE را انجام دهید.بسیاری از آسیب ها ممکن است نیاز به بی تحرکی در آتل به مدت ۱ تا ۲ هفته داشته باشند که به لیگامنت اجازه خوب شدن دهد.بعد از این دوره مچ ممکن است احساس خشکی کند پس یک برنامه کشش و تحرک برای بدست آوردن دوباره تحرک مهم است.تمرینات افزایش قدرت مچ برای قوی کردن عضلات اطراف مچ که به حمایت لیگامنت آسیب دیده کمک کند می تواند مورد انجام شود.

Tennis Elbowچیست؟

Tennis Elbow یا آسیب آرنج تنیس بازان از جمله دیگر آسیب های بدمینتون است.این آسیب معمولاٌ تنها در بین تنیس بازان دیده نمی شود بلکه در بیشتر کارهایی که سبب آسیب آرنج مخصوصاً کاری که سبب فشار مکرر بر روی آرنج می شود، دیده می شود.در این آسیب التهاب تاندون های ساعد در نقطه ای که آن ها را به استخوان بازو (در قسمت بیرونی آرنج) وصل می کند، رخ می دهد.این التهاب توسط فعالیت های طولانی مدت مانند گرفتن راکت در بدمینتون یا تکنیک غلط ضربه ایجاد می شود.

این آسیب باعث درد در قسمت خارجی آرنج (جانبی قرقره) می شو.همچنین در صورتی که آرنج صاف باشد و مچ دست به جلو و عقب حرکت می کند درد احساس می شود.به طور معمول درد در هنگام فعالیت بدتر می شود و در برخی موارد فعالیتی ساده مانند گرفتن یک دستگیره می تواند درد را تشدید کند.

علائم آسیب آرنج تنیس بازان می تواند شامل یکی یا همه موارد زیر باشد:

درد حدوداً در ناحیه استخوانی یک یا دو سانتی متر پایین تر از قسمت بیرونی آرنج (که اپی کندیل کناری نامیده می شود). علائم این آسیب یعنی احساس ضعف در مچ همراه با مشکل در انجام کارهای ساده ایی مثل باز کردن یک دستگیره در یا دست دادن با یک نفر می باشد.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که دست به عقب خم شده باشد (در حالت باز شده) در قسمت مچ در برابر مقاومت.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که سعی می شود انگشت ها در برابر مقاومت باز شوند.

برای پیشگیری از این آسیب چه کاری می توانید انجام دهید؟

گرفتن راکت بدمینتون به مدت طولانی یا سفت و سخت گرفتن راکت در دست می تواند درد آرنج را به ارمغان بیاورد.اطمینان حاصل کنید که راکت به اندازه و مناسب دست شما است.برای کسانی که از عارضه Tennis Elbow رنج می بردند، ممکن است استفاده از یک پوشش فشرده ی تسمه ای روی آرنج ایده ی خوبی باشد.این تسمه با جلوگیری از انقباض عضلات مچ دست موجب کاهش فشار بر روی تاندون ها در آرنج می شود. لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

یک ضربه بد بکهند: اگر مچ خمیده شود زمانی که نیروی عظیم ضربه بکهند از طریق تاندون ها به آرنج انتقال داده می شود بجای اینکه به کل بازو انتقال داده شود.گریپ راکت که خیلی کوچک باشد: اگر کریپ راکت کوچک باشد باعث سخت کار کردن عضلات شده و همین منجر به سبب افزایش نیرو در میان تاندون ها می شود.زه های راکت که خیلی سفت باشد: ضربه و انرژی بیشتری از طریق قسمت جلو بازو به توپ منتقل می شود.

اگر شما از Tennis Elbowرنج می برید چه باید انجام دهید؟

التهاب Tennis Elbow را می توان با استراحت و کمپرس یخ و یا با استفاده از داروهای ضد التهاب و یا تزریق کورتیکواستروئید کاهش داد.با این حال در موارد طولانی مدت، ازداروهای ضد التهاب و به ویژه  تزریق کورتیکواستروئید باید اجتناب شود.زیرا می توانند مانع ترمیم بافت و در واقع باعث انحلال بافت می شوند.تمرینات توانبخشی نیز در بهبود این عارضه نقش مؤثری دارند.

آسیب عضلات شانه (روتاتور کاف) چیست؟

درد شانه به دلیل تنش های مکرر شانه در بدمینتون می تواند در بازیکنان بدمینتون رخ دهد به ویژه در پرتاپ های دست بالای سر، مانند ضربه تاس یا اسمش.عضلات روتاتور کاف عضلات کوچک در اطراف مفصل شانه هستند، که می تواند در طول بازی بدمینتون آسیب ببینند.به طور معمول، آسیب این عضلات در طول التهاب (التهاب تاندون) ناشی از تحریک های کوچک اما مداوم آغاز خواهد شد.اگر علت التهاب مشخص نباشد و در طی یک دوره ی زمانی طولانی ادامه یابد، پارگی جزئی ممکن است که در نهایت ممکن است منجر به پارگی کامل شود.

برای جلوگیری از آسیب شانه چه کاری می توانید انجام دهید؟

بازیکنان بدمینتون باید به انعطاف پذیری، قدرت و استقامت عضلات شانه دقت کنند.تمرینات شانه اگر تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام گیرد، می تواند به جلوگیری از فشار بر تاندون عضلات این ناحیه کمک کند.علاوه بر این، هر گونه افزایش در میزان تمرین و یا مسابقات باید به تدریج صورت گیرد تا بیش ازحد به شانه فشار وارد نگردد.تکرار حرکات شانه به تدریج افزایش یابد تا که اجازه دهد تاندون روتاتور کاف با حرکات وفق داده شود.

اگر شما از آسیب شانه رنج می برید چه باید انجام دهید؟

از فعالیت هایی که موجب درد می شوند پرهیز کنید.هر چه بیشتر از شانه استفاده کنید دیرتر التیام می یابد و ممکن است به یک آسیب مزمن تبدیل شود.از یخ یا سرما درمانی استفاده کنید.یخ می تواند ۱۰ دقیقه در هر یک ساعت استفاده شود.در آغاز به ۱۵ دقیقه در هر سه یا چهار ساعت کاهش یابد.این درد و تورم را کاهش خواهد داد.یک متخصص ورزشی را که می تواند آسیب را تشخیص دهد و در مورد درمان و بازتوانی تاندونیت چرخش دهنده های سر دستی راهنمایی کند ملاقات کنید.

درمان فیزیوتراپی در درمان حاد (کوتاه مدت) و التهاب مزمن (بلند مدت) در صورتی که انحلال روتاتور کاف وجود داشته ولی پارگی نباشد مؤثر است.اولین هدف درمان عبارت است از کاهش میزان التهاب با استفاده از یخ درمانی (هرگز یخ به طور مستقیم روی پوست قرار نگیرد) و داروهای ضد التهابی که توسط پزشک تجویز می شوند.ژل ضد التهاب ممکن است زمانی که قرص های ضد التهابی به خوبی قابل تحمل نیست مناسب تر باشد.برای کسانی که می خواهند به ادامه فعالیت های بدمینتون بپردازند استفاده از ساپورت شانه می تواند حمایت و اطمینان لازم را فراهم کند.

رگ به رگ شدن مچ پا چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا، جزو شایع ترین آسیب های بدمینتون است.برخی از مقالات پژوهشی گزارش می دهند که رگ به رگ شدن مچ پا حدود نیمی از آسیب های بدمینتون را تشکیل می دهند.تغییرات ناگهانی در تغییر جهت که در زمین بدمینتون مورد نیاز است می تواند باعث پیچ خوردگی مچ پا شود به ویژه اگر بازیکن احساس خستگی نیز داشته باشد.

نوع کفش بازیکن نیز می تواند از دلایل رگ به رگ شدن مچ پا در بدمینتون شود.در بسیاری از موارد مچ به بیرون می چرخد، که منجر به آسیب لیگامنت های جانبی در قسمت بیرونی مچ می شود.این آسیب به نام اسپرین داخلی مچ پا معروف است.رگ به رگ شدن مچ پا به رباط مچ پا و دیگر بافت های نرم اطراف مچ پا، آسیب رسانده و موجب خونریزی در بافت ها و تورم مچ پا می شود که بسیار دردناک است.ما علائم اسپرین مچ پا را توضیح می دهیم تا در تشخیص وسعت آسیب، به علاوه اطلاعات در مورد درمان، تمرینات و نکته هایی در مورد جلوگیری اسپرین مچ پا به شما کمک کند.

علائم اسپرین درجه یک مچ پا:

درد کم همراه با بی ثباتی کم یا هیچ وجود دارد.سفتی و مشکل برخی مفاصل در راه رفتن یا دویدن اما ورزشکار قادر به بازی بر روی آن می باشد.برخی کشش ها یا شاید پارگی حداقل لیگامنت های جانبی مچ پا در نتیجه چرخش ملایم حول استخوان بر لبه بیرونی مچ پا ممکن است اتفاق افتاده باشند.

علائم اسپرین مچ پا درجه ۲

راه رفتن مشکل و درد متوسط تا شدید.بعید به نظر می رسد ورزشکار قادر به بازی کردن باشد.کبودی با تورم و سختی مفصل مچ پا کم ممکن است مشاهده شود.احتمالا" کمی بی ثباتی مفصل در نتیجه پارگی منوسط برخی از الیاف لیگامنت ها وجود دارد.

علائم اسپرین مچ پای درجه ۳

این مورد معمولاً در نتیجه پارگی کامل یا تقریباً همه لیگامنت ها اتفاق می افتد.در آغاز درد شدید احساس می شود.ورزشکار بی ثباتی خیلی بدی را در ناحیه مچ پا تجربه می کند.تورم شدید با کبودی  وسیعی دیده خواهد شد.

برای جلوگیری از رگ به رگ شدن مچ پا چه کاری می توانید انجام دهید ؟

پوشیدن کفش مناسب می تواند مقدار کمی از لغزش بر روی سطح و پیچ و تاب در مچ پا جلوگیری کند.استفاده از بریس مچ پا و یا بستن نواری روی مچ پا نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به رگ به رگ مچ پا کمک کند.همچنین بازیکنانی که که دچار صافی کف پا هستندحتما" باید از کفی های طبی برای حمایت از قوس کف پا استفاده کنند تا میزان آسیب در این بازیکنان کاهش یابد.

اگر دچار رگ به رگ شدن مچ پا شدید چه کارهایی باید انجام دهید ؟

بلافاصله پس از اینکه مچ پا رگ به رگ شد بسیار مهم است که از پروتکلRICE استفاده کنید.یعنی استراحت، یخ، فشار (بانداژ) و بالا بردن عضو (هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست نگذارید).یخ درمانی می تواند درد را کاهش دهد، از بسته یخ یا مشابه آن بلافاصله ۱۵ دقیقه بعد از آسیب استفاده کنید. این را هر ۲ ساعت تکرار کنید.وزن بدن نباید به طور کامل روی پای آسیب دیده باشد.استفاده از یک قالب یا گچ پلاستیکی یا واکر متحرک پلاستیکی می تواند برای حفاظت و حمایت و هر چه سریع تر راه رفتن مفید باشد.

التهاب تاندون آشیل چیست؟

التهاب تاندون آشیل اصطلاحی رایج برای درد در اطراف آشیل تاندون است و اغلب در بازیکنان بدمینتون گزارش شده است.التهاب تاندون آشیل معمولا" به صورت تدریجی پیش می آید و در گروه سنی بالای ۴۰ سال شایع تر است.درد از مشخصات آن است که با فعالیت بدتر شده و نسبت به لمس هم درد ناک است.

در پزشکی این عارضه به عنوان بیماری التهابی آشیل شناخته می شود که انحلال تاندون آشیل از مشخصه ی این وضعیت است.انحلال بدین معنی است که تاندون استحکام کششی طبیعی خود را ندارند و ممکن است با فعالیت ورزشی مداوم در معرض پارگی قرار گیرد.برخی محققان شیوع بالایی از پارگی تاندون آشیل در بازیکنان بدمینتون، را گزارش داده اند.اما به طور کلی پارگی تاندون آشیل خوشبختانه آسیبی نادر است.

برای جلوگیری از التهاب تاندون آشیل چه کاری می توانید انجام دهید ؟

التهاب تاندون آشیل در اثر فعالیت های زیاد و مکرر و زمانی که بدن خسته است رخ می دهد.برای جلوگیری باید میزان فعالیت بررسی شود یعنی شدت، مدت و تعداد جلسات بدمینتون.تعداد جلسات باید طبق برنامه ای منظم افزایش یابد تا ورزشکار دچار آسیب نشود.

اگر شما از التهاب تاندون آشیل رنج می برید چه باید انجام دهید ؟

یخ درمانی در تسکین درد مؤثر است، اما کلید بهبودی در دوره ی نقاهت التهاب تاندون است که ممکن است به یک استراحت سه ماه نیاز داشته باشد، زیرا بدن برای تولید و ساخت بافت کلاژن و تعمیر تاندون آسیب دیده سه ماه وقت نیاز دارد.انقباض عضلات که در طول حرکت هایی مانند پریدن زیاد رخ می دهد، افزایش تدریجی قدرت عضلات از طریق تاندون آشیل، باعث انطباق و قوی ترشدن تاندون آشیل خواهد شد.

التهاب تاندون پاتلا (کشک) چیست؟

تاندون کشکک درست در زیر کلاهک زانو واقع شده است.التهاب تاندون پاتلا به عنوان "زانو ی جهنده" نیز شناخته شده است.به طور معمول درد زانو به تدریج در طول پرش و فرود در بدمینتون خود را نشان می دهد.با گذشت زمان، فشار بر روی تاندون پاتلا  بیش از حد زیاد می شود و آسیب های میکروسکوپی در بافت تاندون توسعه می یابد.التهاب تاندون پاتلا باعث درد در تاندون می شود که با ادامه فعالیت بدتر می شود.اطراف تاندون به لمس کردن هم حساس است.

برای جلوگیری از التهاب تاندون پاتلا چه کاری می توانید انجام دهید ؟

افزایش در میزان تمرین بدمینتون باید به تدریج صورت گیرد تا تاندون پاتلا بیش از حد تحت فشار نباشد.تکرار پرش و فرودها باید به تدریج افزایش یابد تا اجازه دهد تاندون پاتلا بتواند خود را وفق دهد.در موارد جزئی التهاب تاندون پاتلا استفاده از نوار تاندون می تواند با کاهش سطح مقطع تاندون در کاهش علایم مؤثر باشد.فشار اعمال شده توسط بند یا نوار مانع می شود که حداکثر نیرو از طریق تاندون به تاندون پاتلا منتقل شود.این مسئله موجب کاهش فشار بر روی تاندون پاتلا شده و به کاهش درد و آسیب کمک می کند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:physioroom + sportsinjuryclinic

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 14
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 3
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 24
 • بازدید ماه : 325
 • بازدید سال : 1,833
 • بازدید کلی : 4,419